|
Áfonyás muffin új
Bajor narancskrém
Baracklekváros piskótatekercs
Bécsi túrótorta
Cukkinis-körtés fánk
Császármorzsa
Diós-mazsolás muffin
Fahéjas-almás muffin
Farsangi fánk
Gyümölcshab
Gyümölcskenyér
Hókifli
Kakaós csiga
Kókuszgolyó
Madártej
Meggyes piskóta
Mézeskalács
Puszedli
Rizsfelfújt (Rizskoch)
Téli gyümölcssaláta
Tiramisu
Túrógombóc
Túrós palacsinta
Áfonyás muffin
Ezt a receptet elsősorban annak ajánlom, aki nem szereti méricskélni a hozzávalókat, itt csak egy csészére van szükség a mennyiségek kiméréséhez.
Hozzávalók: 1 csésze finom liszt, 1 csésze teljes kiőrlésű liszt (lehet rozs, zab vagy búza), 1 csésze kefir, 1 csésze friss kék áfonya, 2 tojás, 1 csésze nád cukor, 1 tasak vaníliás cukor, ½ csésze étolaj, 1 tasak sütőpor, 1 csipet só, 1 citrom, 1 kávéskanál fahéj
A sütőt kapcsoljuk be és melegítsük elő. Egy nagy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat: a kétfajta lisztet, a cukrot, a vaníliás cukrot, a fahéjat és a sütőport. Egy másik tálban keverjük össze a 2 felvert tojást a kefirrel és az olajjal. Ebbe reszeljük bele először a megmosott, megtörölt citrom héját utána vágjuk ketté a citromot és facsarjuk bele a citrom levét is. Majd öntsük hozzá a lisztes keverékhez, dolgozzuk össze és végül keverjük bele az áfonyát is. A muffin sütőt béleljük ki muffin papírral vagy ha nincs akkor kenjük ki olajjal és egy púpozott evőkanálnyi masszát tegyünk minden mélyedésbe. Előre melegített sütőben 180 fokon kb. 25 perc alatt aranybarnára sütjük. Tipp: a muffint készíthetjük kefir helyett joghurttal is.
Bajor narancskrém
Hozzávalók: 3 db narancs, 4-5 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 4 dl sűrített tej, 3 lap zselatin.
A zselatinlapokat a tasakon található előírás szerint 5 percig hideg vízbe áztatjuk. Ezalatt a narancsok héját lereszeljük, és 2 narancs levét kifacsarjuk. A 3. narancsot vékonyan felkarikázzuk, félretesszük a díszítéshez. A narancsléhez hozzáadjuk a cukrot és a lereszelt narancshéjat, és felére visszaforraljuk. A zselatinlapokat lecsöpögtetjük, és egyenként a forró narancssziruphoz keverjük. A sűrített tejet enyhén habosra verjük, majd hozzákeverjük a narancssziruphoz. Egy sütőformát vagy kerek tálat kibélelünk folpackkal, elhelyezzük benne a narancsszeleteket és ráöntjük a krémet, majd 3-4 órára hűtőbe tesszük. Tálaláskor kivesszük a formából, eltávolítjuk róla a folpackot és cikkekre vágva tálaljuk.
Tipp: ha nem gyerekeknek készül tehetünk bele még pár evőkanál narancslikőrt is.
Baracklekváros piskótatekercs
Hozzávalók: 6 tojás, 6 evőkanál porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 6 evőkanál finomliszt, 1/2 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 3-4 dl házi baracklekvár, porcukor.
A sütőt kb. 200 fokos hőmérsékleten előmelegítjük. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét habverővel keményre verjük. A tojások sárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal nagyon habosra keverjük. Majd kanalanként hozzákeverjük a sütőporral elkevert lisztet is. Végül belekeverjük óvatosan (nehogy összetörjön a hab) a tojások kemény habbá vert fehérjét is. A sütőhöz járó mélyebb tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőpapírral bélelt tepsibe öntött tésztát egyenletesen eloszlatjuk, hogy a sarkokba is jusson és betesszük az előmelegített sütőbe a középső rácsra, ahol 200 fokon 10 percig sütjük, majd közepen fokozaton (180 fok) még további 10-15 percig sütjük. Tűpróbával tudjuk ellenőrizni, hogy megsült-e. A kész piskótát még melegen tiszta konyharuhára borítjuk, és lehúzzuk a tetejéről a sütőpapírt. A konyharuha segítségével legalább háromszor feltekerjük a tésztát tekercsbe. Ez azért fontos mert így nem törik el a tészta, ha kihűlt akkor sem! Feltekerve hagyjuk kihűlni (lehetőleg rácson, így az alja se fülled be a tésztának). Ha kihűlt a piskóta, kitekerjük és nem túl vastag rétegben, egyenletesen megkenjük a lekvárral, majd ismét a konyharuha segítségével feltekerjük. Tálaláskor frissen szeleteljük (hogy ne száradjon ki) és porcukorral is meghinthetjük.
Tipp: Ha a lekvárunk nagyon kemény vagy beszáradt, kicsi vízzel és cukorral főzzük fel így sokkal könnyebben meg tudjuk tölteni a piskótát vele.
Bécsi túrótorta
Hozzávalók:a tészához: 30 dkg liszt, 6 evőkanál vaj, 8 evőkanál porcukor, 3 tojás, 6 evőkanál tejszín, a töltelékhez: 15 dkg vaj, 6 evőkanál porcukor, 4 tojás, 1 citrom leve és lereszelt héja, 1 csomag vaníliás cukor, 50 dkg túró, 2 evőkanál mazsola, 1 evőkanál reszelt mandula, 1 kiskanál vanília aroma.
A lisztet és a többi hozzávalót összegyúrjuk, a kész tésztát kettéválasztjuk, felét kivajazott, kilisztezett tortaformába tesszük. Elkészítjük a tölteléket. A vajat a cukorral a 4 tojássárgájával, a lereszelt citromhéjjal és a citromlével jól összedolgozzuk. Hozzáadjuk az áttört túrót, a vanília aromát, a mazsolát és a reszelt mandulát és végül beleforgatjuk a felvert tojásfehérjéket. A tojásfehérjéből felverés előtt egy kicsit félreteszünk, ami majd a tészta tetejének megkenéséhez kell. A tésztára tesszük a tölteléket, majd a tészta másik felével lefedjük, majd a felvert tojásfehérjével megkenjük. Sütőben középső rácson 180 fokon kb. 25 percet sütjük, ha a teteje nagyon barnulna alufóliával letakarhatjuk. Ha kihűlt, kivesszük a formából és porcukorral megszórjuk a tetejét.
Tipp: mivel nekem nincs tortaformám, én egy Tefal teflon lábasban szoktam megsütni, de megteszi bármilyen 20-22 cm átmérőjű lábas is, csak előtte alaposan vajazzuk és lisztezzük ki, hogy sütés végén könnyen ki tudjuk venni a tésztát.
Cukkinis-körtés fánk
A cukkinis fánk bizarr neve ellenére nagyon finom és egyáltalán nem érezni, hogy van benne cukkini. Adriéknál ettem életemben először ilyen fánkot úgyhogy az este e miatt is emlékezetes maradt. Gyorsan el is kértem a receptjét, ami gyors és egyszerű, így hamar ki is próbáltam. Kicsit átalakítottam, mert csak egy kicsi cukkinim volt itthon, de pótoltam egy kis körtével és a végeredmény így is nagyon finom volt.
Hozzávalók: 1 kisebb salátacukkini, 1-2 szem körte, 1 csomag vaníliás cukor, 25-30 dkg finomliszt, 2 tojás, 1 kávéskanál rumaroma, 1 csomag sütőpor, csipetnyi só.
A cukkinit meghámozzuk és lereszeljük. A körtéket negyedbe vágjuk, eltávolítjuk a magházat, meghámozzuk és szintén lereszeljük. Egy nagy tálba tesszük a lereszelt cukkinit és körtét, hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a 2 tojást, a sütőporral elkevert lisztet. Végezetül egy csipet sót és az 1 evőkanál rumaromát is belekeverjük és jól összedolgozzuk. A tészta állaga olyan lesz, mint a nokedlié. Bő meleg (de nem forró) olajba evőkanállal beleszaggatjuk a tésztát és pár perc alatt mindkét felét aranybarnára sütjük.
Tipp: melegen fahéjas porcukorral és baracklekvárral a legfinomabb. A tésztába keverhetünk még apró körtedarabokat vagy mazsolát is.
Császármorzsa
Minden valamirevaló szakácsnak megvan a maga igazi császármorzsa receptje és persze mai napig nagy a vita, hogy az igazi császármorzsa lisztből vagy búzadarából készül-e. Én próbáltam ebből is, abból is; szerintem az arany középút a legjobb, a fele liszt, fele dara, így a legfinomabb szerintem.
Hozzávalók: 25 dkg liszt, 25 dkg búzadara, 1/2 liter tej, 1 evőkanál kristálycukor, 1 csomag vaníliás cukor, 4 tojás, 10 dkg margarin, 1 citrom, 10 dkg mazsola, porcukor, csipet só, baracklekvár.
A mazsolát beáztatjuk meleg vízbe. A tejet 1 evőkanál kristálycukorral, a csomag vaníliás cukorral, csipet sóval , a búzadarával, a liszttel és a 4 tojássárgájával összekeverjük. Belereszeljük a citrom héját, majd a citrom levét is beletesszük. Legalább egy órán át pihentetjük, de ha van időnk akár fél napot is pihentetjük mielőtt megsütjük. Felverjük a 4 tojásfehérjét kemény habbá és belekeverjük a masszába. Egy teflon edényben megolvasztjuk a margarint, majd beletesszük a massza felét és közepes lángon addig kevergetjük egy lapáttal míg apró morzsákra szét nem esik, az utolsó pár percben tesszük csak bele a kinyomkodott mazsolát, hogy ne égjen meg. Porcukorral meghintve és baracklekvárral tálaljuk.
Tipp: ha nosztalgiázni akarunk lekvár helyett málnaszörppel is leönthetjük.
Diós-mazsolás muffin
Hozzávalók: 10 dkg kristálycukor, 10 dkg vaj, 1 csomag vaníliás cukor, 15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 10 dkg finomliszt, 4 tojás, 1 csomag sütőpor, 5 dkg mazsola, 5 dkg dió, 1 citrom reszelt héja, csipet só.
A sütőt 200 fokon előmelegítjük. A cukrot és a vaníliás cukrot a puha vajjal habosra keverjük majd egyenként belekeverjük a tojásokat és utána simára keverjük a tésztát. A kétfajta liszttel a sütőporral, a citromhéjjal, egy csipet sóval összekeverjük egy másik tálban. Ebbe keverjük bele a mazsolát és a durvára vágott diót. A tojásos vajas masszába beleforgatjuk a lisztes keveréket és simára keverjük. Kb. egy púpozott evőkanálnyi tésztát teszünk egy formába, hogy a forma max. 3/4-ig érjen. A sütő középső rácsán 200 C fokon kb. 20-25 percig sütjük. A tésztát tűpróbával tudjuk ellenőrizni,hogy a belseje is megsült-e.
Tipp: jól zárható fémdobozban egy hétig is friss marad. Tehetünk bele csokidarabokat, aszalt gyümölcsöt is.
Fahéjas-almás muffin
Muffin, azaz magyarul angol teafánk, de szerintem senki nem hívja így. Szeretem mert gyorsan elkészíthető és attól függ mit teszünk bele a variációk száma végtelen.
Hozzávalók: 10 dkg vaj, 2 db savanykás alma, 2 tojás, 12 dkg kristálycukor, 1 csomag vaníliás cukor, 15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 10 dkg finomliszt, 1 csomag sütőpor, 5 dkg mazsola, 2 teáskanál fahéj, 1 citrom reszelt héja, 1 dl almalé, csipet só.
A sütőt 200 fokon előmelegítjük. Én az elején bekapcsolom, míg összeállítom a tésztát, addig pont elég meleg lesz. A vajat a mikróban megolvasztjuk, és kikenjük vele a muffin formát (de tehetünk bele muffin kosárka papír, akkor nem kell kikenni). A maradék vajat hagyjuk kihűlni. Az almákat meghámozzuk, negyedbe vágjuk, kivágjuk a magházát és apró kockákra vágjuk. Összekeverjük a cukrot a kétfajta liszttel a sütőporral, a fahéjjal, egy csipet sóval, a citromhéjjal és végül az almát és a mazsolát is beledolgozzuk. Majd belekeverjük a vajat, az almalevet és a tojássárgáját is. A tojásfehérjét felverjük és ezt is belekeverjük óvatosan a masszába. Kb. egy púpozott evőkanálnyi tésztát teszünk egy formába, hogy a forma kb. 3/4-ig érjen. A sütő középső rácsán 200 C fokon kb. 20-25 percig sütjük. Fahéjas porcukorral megszórjuk még melegen. Tipp: ha nincs muffin sütőformánk, akkor sima tepsibe tesszük a muffin papírokat és abban sütjük meg. (2-2 darabot tegyünk egybe, így megtartja a nyers tésztát is forma és a külső papírt legközelebb is fel tudjuk még használni).
Farsangi fánk
Ez a receptet Anyukámtól tanultam. Szerinte farsangi fánkot csak farsangkor lehet enni, ezért mindig csak februárban csinált :)
Persze már február első napján sütött nekünk addig rágtuk mindig a fülét. Olajban sül, de mégse zsíros és nagyon könnyű a tésztája. Az igazi fánk szalagos és baracklekvárral töltött és persze porcukorral meghintett.
Hozzávalók: 50 dkg rétesliszt, 6 dkg olvasztott vaj, 6 db tojás sárgája, 4 evőkanál porcukor, 1 kávéskanál rumaroma, 3 dl tej, 2 dkg élesztő, só, olaj, baracklekvár. A langyos tejbe belemorzsoljuk az élesztőt, 2 csipet cukrot és egy csipet sót és felfuttatjuk (én a radiátorra szoktam rátenni 10 percre). A réteslisztet egy edénybe tesszük, öntsük rá az élesztős tejet, tegyük bele a felolvasztott vajat, 3 evőkanál porcukrot, a 6 tojás sárgáját és a kávéskanál rumaromát. Kézzel dolgozzuk össze míg teljesen homogén nem lesz a tészta. Majd a tésztát takarjuk le egy konyharuhával és meleg helyen fél órán át kelesszük. Ha megkelt, lisztes deszkán nyújtsuk ki ujjnyi vastagra és egy nagyobb szájú pohárral szaggassuk ki a fánkokat, úgy hogy a pohár száját előtte lisztezzük be, hogy ne ragadjon rá a tészta. A megmaradt tésztát alaposan összegyúrjuk, újra kinyújtjuk, és kiszaggatjuk megint. Körülbelül 20 db fánk lesz ebből a mennyiségből. Hagyjuk 15 percet pihenni a tésztát, utána ujjunkkal csináljunk mindegyik fánk közepére lyukat, majd forró 2 ujjnyi olajban süssük ki. Vigyázzunk, ha túl forró az olaj a fánkok nagyon sötétek lesznek! A lyukas felével tegyük az olajba és tegyünk rá fedőt is, kb. 2 perc alatt aranybarnára sül majd a másik oldalát már fedő nélkül süssük meg. A kész fánkokat konyhai papírtörlőre tegyük, így a felesleges olajat felszívja a kéztörlő. Ha kihűlt hintsük meg porcukorral és a közepébe töltsünk házi baracklekvárt. Melegen a legfinomabb. Tipp: fontos, hogy a lyukas felét süssük először és fedjük is le, így lesz szép szalag a fánkon körben.
Gyümölcshab (Anci nagynéném receptje)
Anci nagynénémnél ettem sok-sok évvel ezelőtt ezt a finomságot először, aztán Anyukám is sokszor készítette nekünk el. A családi receptet persze én is elkértem. Aztán teljesen meg is feledkeztem róla, évekig pihent a receptek között, majd pár éve elővettem és azóta reneszánszát éli, tuti vendégváró édesség, mindig nagy sikert arat, nem tudok annyit csinálni belőle, hogy elég legyen. A férjem nem édesszájú, de ez a kivétel ami erősíti a szabályt; a gyümölcshabot még Ő is szereti.
Hozzávalók : 1 ananász konzerv, 1 üveg meggybefőtt, 1 nagy pohár tejföl, 3 evőkanál porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom, 6 dl tejszín, 2 csomag habfixáló por, 1 csomag babapiskóta.
A gyümölcsöket lecsurgatjuk, ha kell kisebb darabokra vágjuk. A babapiskótát is feldaraboljuk. A tejfölt, a porcukrot, a vaníliás cukrot, a citrom reszelt héját és 2 evőkanállal a citrom levéből is összekeverjük. A tejszínt félig felverjük, majd a habfixálót beletéve kemény habbá verjük. A tejfölös masszát a gyümölcsökkel összekeverjük, majd óvatosan, hogy ne törjön össze, belekeverjük a felvert tejszínhabot is. Egy tál aljára kenünk egy réteget a masszából, majd rá egy réteg babapiskóta, újra egy réteg a masszából és újra egy sor piskóta, a tetejére pedig egy réteg a masszából. Egy napig hűtőben pihentetjük.
Tipp: lehet más gyümölcsből is, a lényeg hogy legyen egy savanyúbb és egy édesebb gyümölcs. Például: ribizli vagy málna és őszibarack.
Gyümölcskenyér
hamarosan jön a recept is...
Hókifli
Érdekes hogy a hókifli mindig csak karácsony környékén kerül elő, pedig nagyon gyorsan elkészíthető és finom omlós tésztás süti, ami fém dobozban hetekig is eláll, ezért tökéletes vendégváró is. Ezt a receptet Andris unokahúgától, Krisztitől kaptam. Több receptet kipróbáltam, de ez a legegyszerűbb. Sokan töltik a hókiflit lekvárral, diós töltelékkel, úgy is finom, de én így szeretem magában.
Hozzávalók: 20 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 7,5 dkg kristálycukor, 2 csomag vaníliás cukor, 15 dkg durvára őrölt dió.
Az átszitált finomlisztet összemorzsoljuk a margarinnal, ezután hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a kristálycukrot és végül a darált diót és alaposan összegyúrjuk. Amikor a tészta már homogén, cipóvá formáljuk, s hűtőszekrénybe tesszük, ahol ha van idő rá 1-2 órát pihentetjük. A tésztából, kisebb darabokat csípünk ki, amiből ujjnyi vastag rudakat formálunk, s ezt 2-3 cm-esre daraboljuk és kifli alakra megformázzuk. Zsírpapírba bélelt tepsiben, előmelegített sütőben sütjük kb. 10 percig 180 fokon középső rácson. Melegen meghempergetjük a vaníliás porcukorban. Óvatosan forgassuk meg a porcukorban, mert melegen törik, hűlés közben válik omlóssá.
Tipp: dió helyett készíthetjük mandulával is.
Kakaós csiga
Évek óta nem ettem olyan igazi kakaós csigát; ami nem száraz, hanem foszlós a tésztája, puha és tele van kakaóval. Gondoltam, hogy házilag is biztos lehet sütni csak valahogy eddig sose jutottam el odáig, hogy meg is süssem. Most Gabóka kérésére, nekilendültem és próbáltam megalkotni a tökéletes házi kakaós csigát. Barátnőim tesztelték pénteken a prototípust, szerintük finom lett, így közkincsé merem tenni a receptjét.
Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 3,5 dl tej, 10 dkg margarin, 2,5 dkg élesztő, 1 tojássárgája, 13 evőkanál kristálycukor, 1 kávés kanál vanília aroma, 1 kávéskanál só, 2 púpos evőkanál kakaópor, 1 kávéskanál fahéj, 1 evőkanál olaj.
A 3 dl tejben megfuttatjuk a 2,5 dkg élesztőt csipet cukorral és sóval. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a megfuttatott élesztőt, a tojássárgáját, a 7 dkg megolvasztott margarint, az 1 evőkanál olajat, a 4 evőkanál cukrot, a vanília aromát és a kávéskanál sót. Összedolgozzuk cipót formálunk belőle pici liszttel megszórjuk, konyharuhával letakarjuk és meleg helyen megkelesztjük, kb. 30-45 perc alatt duplájára kelt a tészta. A megkelt tésztát szilikon lapon kinyújtjuk ujjnyi vastagra. A 8 evőkanál cukrot, a 2 púpos evőkanál kakaót, a fahéjat és a 3 dkg langyos margarint összekeverjük (ha kell pici tejet önthetünk még hozzá) és ezt kenjük a tésztára egyenletesen (azért érdemes összekeverni a kakaós cukrot a margarinnal, hogy ne szóródjon ki a tésztából mikor felvágjuk) majd szorosan feltekerjük. Éles késsel ujjnyi vastag szeleteket vágunk belőle és a tészta szélét aláhajtjuk a csigának, hogy ne essen szét sülés közben. A tepsibe sütőpapírt helyezünk és erre tesszük a csigákat legalább 2 ujjnyira egymástól, ha nem akarjuk, hogy összesüljenek. Hideg sütőbe toljuk, középső rácson 200 fokon 10 percig sütjük. Utána kivesszük és szilikon ecsettel vagy tollal megkenjük fél dl tej és 1 evőkanál cukor keverékével, visszatoljuk a sütőbe és most már csak 180 fokon sütjük tovább 10 percig. Porcukorral meghintve langyosan a legfinomabb.
Tipp: Bevallom én a kenyérsütőben szoktam elkészíteni a tésztákat: a lapátra ráöntöm az 1 evőkanál olajat, majd mehetnek bele először a folyékony majd a szilárd összetevők, így sokkal több idő míg megkel, de szebb is lesz a tészta és nagy előnye, hogy nem nekem kell összegyúrnom.
Kókuszgolyó
Hozzávalók: 50 dkg darált háztartási keksz, 10 dkg margarin, 20 dkg porcukor, 2 evőkanál kakaó, 1 mokkáskanálnyi rum vagy rumaroma, 1 csomag kókuszreszelék, 1 üveg meggybefőtt.
A darált kekszet összekeverjük a porcukorral, a szobahőmérsékletű margarinnal, a meggybefőtt levével, a rumaromával és végül beletesszük a kakaót is. Alaposan összedolgozzuk majd nedves kézzel golyókat készítünk belőle, mindegyik golyóba teszünk 1 szem meggyet majd egyenként megforgatjuk őket a kókuszreszelékben is. Fóliával letakarva hűtőszekrénybe tesszük, pár órára míg megkeményedik.
Tipp: a meggyszemeket kicsit összevágva bele is keverhetjük a masszába, ha nem akarunk pepecselni a golyókkal.
Madártej
Aki ismer, tudja, hogy nem szeretem a tejet. Nincs is nálunk itthon soha tej, csak ha spenót főzeléket vagy madártejet készítek. Azért szeretem, mert gyorsan elkészül és könnyű édesség. Arzén barátunk egyik nagy kedvence.
Hozzávalók: 1 liter tej, 4 tojás, 1 evőkanál liszt, 6 evőkanál (por)cukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja, 2 evőkanál mazsola.
A tojásfehérjékből - 1 kávéskanál porcukorral - verjünk kemény habot. A tej felét forraljuk fel, egy evőkanállal a tejbe a felvert tojásfehérjéből galuskákat szaggatunk, kb. 1 perc múlva megfordítjuk őket, majd következő 1 perc múlva szedjük ki szűrőkanállal a megfőtt habfelhőket egy tálba. Ezután öntsük hozzá a tejhez a másik felét is és forrásig melegítsük. A tojássárgákhoz keverjünk 5 evőkanál cukrot, 1 evőkanál lisztet és egy csomag vaníliás cukrot. A tejből tegyünk 1-2 evőkanálnyit a tojássárgás keverékhez, azzal hígítsuk, és úgy öntsük hozzá a tejhez, kevergetve, hogy ne csomósodjon. Szórjuk bele a mazsolát és a reszelt citromhéjat és állandó kevergetés mellett várjuk meg míg kissé besűrűsödik. Öntsük egy tálba, tegyük rá a habfelhőket, várjuk meg míg kihűl és tegyük be a hűtőbe, mert hidegen fogyasztva az igazi.
Meggyes piskóta
Éva barátnőm kérésére végre leírom a világ egyik legegyszerűbb és legfinomabb süti receptjét. A piskóta nekem magában elég tömény és egyszerű, ezért szeretem feldobni gyümölcsökkel vagy amit otthon éppen találok (aszalt gyümölcsök, magvak, megfáradt húsvéti csokinyulak vagy télapók). Nyáron ha van friss meggy, szerintem azzal a legfinomabb.
Hozzávalók: 6 tojás, 6 evőkanál kristálycukor, 6 evőkanál finomliszt, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag sütőpor, 1 citrom lereszelt héja, fahéj és ízlés szerinti mennyiségben kimagozott meggy, (kb. 1 evőkanál margarin a tepsi kikenéséhez, 2-3 evőkanál liszt a tepsi kilisztezéséhez és a meggyre).
A tojások sárgáját a cukorral, a fahéjjal, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal nagyon habosra keverjük. Majd kanalanként hozzákeverjük a sütőporral elkevert lisztet is. Végül belekeverjük finoman (nehogy összetörjön a hab) a tojások kemény habbá vert fehérjét is. Alaposan kikenjük a sütőformát a margarinnal majd beszórjuk liszttel is (hogy a tészta ne ragadjon majd bele). A kimagozott meggyet lecsöpögtetjük egy szitán, kicsit megnyomkodjuk, hogy az összes lé távozzon belőle, majd rászórunk 1-2 evőkanál lisztet amivel összekeverjük majd végül belekeverjük a tésztába a meggyet. A piskótát forró (kb. 200 fok) sütőben 10 percig sütjük, majd közepen fokozaton (180 fok) még további 10-15 percig sütjük. Tűpróbával tudjuk ellenőrizni, hogy megsült-e. Ha kész a tészta, nem vesszük ki rögtön, hanem 5 percig még a lekapcsolt, de még meleg sütőben, nyitott sütőajtónál hagyjuk kicsit állni. Ha teljesen kihűlt felkockázzuk és fahéjas porcukorral megszórhatjuk a tetejét tálaláskor.
Tipp: meggy helyett tehetünk bele másmilyen savanykás gyümölcsöt: málnát, sárgabarackot, szedret, ribizlit vagy áfonyát.
Mézeskalács
Ezt a receptet Ritától lestem el, illetve egy kicsit alakítottam rajta. Nem vagyok egy nagy mézeskalács fogyasztó, de azért melegen mindig lecsúszik pár darab belőle. Imádom az illatát és karácsonykor ajándékba is szívesen adom.
Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 25 dkg virágméz, 12 dkg margarin, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 tojás, 1 kávéskanál háztartási szódabikarbóna, 1 lapos evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, 1 narancs lereszelt héja, 1 csipet só.
A finomlisztet, a cukrot, a vaníliás cukort, a fűszerkeveréket, a narancshéjat és a szódabikarbónát keverőkanállal jól összekeverjük. A virágmézet és a margarint felolvasztjuk a mikróban. A mézes margarint beleöntjük a lisztkeverékbe, beleütjük a tojást és jól összegyúrjuk. A tésztát folpackkal fedjük be és 1 órára tegyük a hűtőbe piheni. A tésztát szedjük kisebb darabokra és szilikon lapon nyújtsuk ki 3 mm vastagra. A kiszaggatott formákat a sütőpapírral kibélelt tepsibe rendezzük, úgy hogy kb. 2 ujjnyi hely legyen köztük, mert a tészta térfogata sülés közben megduzzad. Fényes lesz a teteje, ha tojássárgájával megkenjük még a sütés előtt. Előmelegített sütőben a középső rácson 180 C-on kb. 7-8 percig sütjük. Ha kész rácsra helyezzük a mézeskalácsokat és hagyjuk kihűlni. Melegen nagyon omlós, de ha kihűlt kicsit megkeményedik. Másnapra a levegő páratartalmánál fogva tutira meg fog puhulni. Illetve sütés után ha fémdobozba rakjuk, zsírpapírral rétegezzük és almagerezdet teszünk közé, tuti megpuhul.
Tipp: tetszés szerint színes cukormázzal, magokkal is díszíthetjük.
Puszedli
Nem szeretem a karácsonyi sütiket túl korán elkészíteni, mert valahogy mindig elfogy a nagy része mire jön a karácsony. Ezért az ünnep előtt 1-2 nappal sütöm csak meg őket szép sorban, így biztos marad még belőle karácsonyra is. A puszedli a mézeskalács kistestvére együtt is szoktam őket elkészíteni.
Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 25 dkg virágméz, 12 dkg margarin, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 tojás, 1 kávéskanál háztartási szódabikarbóna, 1 lapos evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, 1 narancs lereszelt héja, 2 kávéskanál rum aroma, 3 kávéskanál kakaópor, 1 csipet só.
A finomlisztet, a cukrot, a vaníliás cukort, a fűszerkeveréket, a narancshéjat, a kakaóport és a szódabikarbónát keverőkanállal jól összekeverjük. A virágmézet és a margarint felolvasztjuk a mikróban. A mézes margarint beleöntjük a lisztkeverékbe, beleütjük a tojást, beleöntjük a rumaromát is és kézzel jól összegyúrjuk míg össze nem áll a tészta. Majd folpackkal befedjük és 1 órára hűvös helyen pihentetjük. A tésztát szedjük kisebb darabokra és szilikon lapon nyújtsuk ki 4-5 mm vastagra. Kerek formára szaggassuk ki, majd tegyük a sütőpapírral kibélelt tepsibe egymástól kb. 2 ujjnyi távolságba, kenjük meg tojássárgájával. Előmelegített sütőben a középső rácson 180 fokon kb. 7-8 percig sütjük. Ha kész rácsra helyezzük a puszedliket és hagyjuk kihűlni. Melegen nagyon omlós, de ha kihűlt kicsit megkeményedik. Másnapra a levegő páratartalmánál fogva tutira meg fog puhulni. Illetve sütés után ha fémdobozba rakjuk, zsírpapírral rétegezzük és almagerezdet teszünk közé, tuti megpuhul.
Tipp: tetszés szerint cukormázzal, csokival vagy dióval is díszíthetjük.
Rizsfelfújt (Rizskoch)
Bevallom nem szeretem a rizst édesen, viszont a gyermek imádja a rizs minden változatát, így elsősorban miatta szoktam rizskochot csinálni. Ez a recept nem annyira édes, és a citrom és a mazsola nagyon feldobja az ízét.
Hozzávalók: 25 dkg dkg rizs, 1 liter tej, 2 dl víz, 13 dkg cukor, 6 dkg vaj vagy margarin, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom, 2 marék mazsola, 5 tojás, csipet só.
A rizst egy lábasba tesszük, ráöntjük a vizet és addig kevergetjük, míg a vizet be nem issza a rizs teljesen. Majd hozzáadjuk tejet és kis lángon addig főzzük, míg meg nem puhul a rizs. Ha megpuhult belereszeljük a citrom héját, a kifacsart citrom levét, a cukrot, a vaníliás cukrot és a mazsolát és jól összekeverjük. Letakarjuk és ha van idő rá, akkor hagyjuk állni 1/2-1 órát, így jobban összeérnek az ízek. Közben a tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját habverővel kikeverjük a puha vajjal és belekeverjük a masszába. A tojásfehérjét felverjük kemény habbá és beleforgatjuk ezt is a tejberizsbe. A maradék vajjal kivajazunk egy kisebb tepsit, amiben kb. 3 ujjnyi magasan lesz a massza amikor beleöntjük (én egy 20x28 cm tepsibe tettem). 200 fokos sütőben kb. 30-40 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e már. Ha kész kockákra vágjuk és melegen baracklekvárral meglocsolva tálaljuk.
Tipp: ha nagyon barnulni kezd a teteje, de még nem sült meg, akkor takarjuk le sütőpapírral.
Téli gyümölcssaláta
Télen kevesebb a gyümölcs, de azért van miből válogatni így is. Egy jó gyümölcssaláta a legrondább téli napot is feldobja. Lehetőleg friss gyümölcsökből készítem, nem konzervből. Érdemes több színű gyümölcsöt válogatni bele, így a látvány is szemet gyönyörködtető lesz, nem csak az íze. Hozzávalók: 2 nagy narancs, 4 mandarin, 1 kisebb ananász, 5 kivi, 1 banán, 1 citrom leve, fahéj. A narancsot és a mandarint meghámozzuk, gerezdekre szedjük és kisebb darabokra vágjuk. Az ananász is meghámozzuk, tetejét alját levágjuk, negyedbe vágjuk, kivágjuk a középső fás részt és darabokra vágjuk. A kiviket megmossuk és zöldség hámozóval meghámozzuk a héját, majd daraboljuk. A citrom levét kifacsarjuk és az összekevert salátába beleforgatjuk, fahéjjal ízesíthetjük még. A banánt csak tálalás előtt tesszük bele, hogy ne ázzon szét. Persze tehetünk még bele grapefruitot, gránát almát, almát, aszalt gyümölcsöket vagy mazsolát, amikhez csak kedvünk van. Tipp: A citromlé nem csak az íze miatt jó a saliba, hanem így a gyümölcsök se barnulnak meg.
Tiramisu
Nem szeretem a kávét, életemben egyszer ittam még 2000-ben, mikor a 4. Sziget napon már ülve elaludtam a fáradtságtól, de azóta se lettünk jóbarátok. Emiatt a tiramisut sem szeretem...eddig. Ezt a receptet Keresztmamámtól kaptam, nála ettem először olyan tiramisut ami ízlett is. Egy kicsit átalakítottam, így az én receptben kevesebb a kávé, éppen hogy csak jelen van az íze, és így pont jó.
Hozzávalók: 1 tasak 3in1 kávépor, 1 evőkanál rumaroma, 3 tojás, 3 evőkanál porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom, 25 dkg Mascarpone sajt, 1 csomag babapiskóta, kakaópor.
A 3in1 kávéport elkészítjük majd összekeverjük a rummal. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéből kemény habot verünk. A tojássárgáját összekeverjük a Mascarpone sajttal, a cukorral és belereszeljük a citrom héját, majd beleforgatjuk a tojásfehérje habot. A babapiskótákat megforgatjuk a kávéban, és egy tál alját kirakjuk vele. Erre teszünk egy réteg krémet és meghintjük kakaóporral, ezután újabb sor kávéban megmártott babapiskóta jön, majd újabb réteg krém. A kész tiramisut 2-3 órára hűtőszekrényben tesszük, tálalás előtt kakaóporral megszórjuk.
Tipp: olcsóbb verziója a tiramisunak, ha sima tömlős sajttal készítjük mascarpone sajt helyett.
Túrógombóc
Ez az az édesség, amit mindenki szeret és nagyon könnyű elkészíteni.
Hozzávalók : 50 dkg tehéntúró, 1 tojás, 3 evőkanál búzadara, 2 evőkanál liszt, mazsola, 5 dkg margarin, 10 dkg zsemlemorzsa, porcukor, tejföl, reszelt citrom és narancshéj, pici só, őrölt fahéj.
Összegyúrjuk a hozzávalókat egy nagy tálban: az áttört túrót, a búzadarát, a lisztet, a tojást, a mazsolát, 1 evőkanál cukorral és egy csipet sóval. Belereszeljük egy citrom és egy kisebb narancs héját (én a narancs és citrom levéből is szoktam bele tenni egy kicsit) és állni hagyjuk kb. 1 órát, hogy a dara jól megszívhassa magát. Tálalás előtt vizes kézzel kis gombócokat formázunk belőle, és lobogva forró vízben kifőzzük. Ha feljöttek a gombócok a víz tetejére 1-2 percet várjunk még és utána lehet kiszedni. Míg a gombóc fő, addig a margarinon megpirítjuk a zsemlemorzsát, teszünk bele egy kis őrölt fahéjat és ebben forgatjuk meg a leszűrt gombócokat. Tálaláskor cukorral elkevert tejfölt öntünk rá.
Túrós palacsinta
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 3 evőkanál olaj, 3 tojás, 3 dl tej, 2 dl szénsavas ásványvíz, só, cukor, 1/2 kg túró, mazsola, 1 citrom, 1 narancs, 1 csomag vaníliás cukor, rum vagy rumaroma.
1 egész tojást és 1 tojássárgáját a lisztel, a tejjel, csipetnyi sóval, a cukorral és 2 dl szénsavas ásványvízzel csomómentesen összekeverünk, majd 10 percet állni hagyjuk. A simára kevert tésztából az olajjal kikent palacsintasütőben vékony palacsintákat sütünk, persze sütés közben a másik oldalát is átsütjük. Ha közben sűrű lenne a tészta, további ásványvízzel lehet hígítani.
Túrós töltelék: a túrót 1 tojássárgával, 1 vaníliás cukorral, a reszelt narancs és/vagy citromhéjjal és a levével, ízlés szerinti cukorral összetörjük, majd hozzáadjuk az rumban (vagy vízzel hígított rumaromában) áztatott mazsolát is. A tojásfehérjét felverjük és beleforgatjuk a túróba óvatosan, hogy ne törjön össze. A kész palacsintákat megtöltjük a túrós töltelékkel, tálalás előtt megszórhatjuk még porcukorral.
Hamarosan új receptek:
- beigli
- diákkenyér
- gesztenyepüré
- répás süti
ugrás az oldal tetejére |