LaySoft oldala

 

 

Brokkolikrémleves

Csontleves

Csülkös bableves új

Gombakrémleves

Húsleves grízgaluskával

Sajtleves

Spárgakrémleves pirított fenyőmaggal új

Tárkonyos raguleves

Tojásleves

Zöldborsóleves

Brokkolikrémleves

Hozzávalók: 1 nagy fej brokkoli, 1 kisebb fej vöröshagyma, 1 nagy krumpli, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl tej, 1 evőkanál margarin, liszt, 1 liter húsalaplé, só, fehérbors, szerecsendió, levesgyöngy vagy pirított kenyérkocka.

Brokkolit rózsáira szedve megmossuk, a szárakat felszeljük. A krumplit meghámozzuk, megmossuk és apró kockára vágjuk. A hagymát is megpucoljuk és apróra vágjuk. A hagymát az 1 evőkanál margarinon üvegesre pároljuk. A brokkolit és a burgonyát hozzáadjuk,  egy kicsit megpároljuk fedő alatt, majd hozzáadunk 1 evőkanál lisztet és megpirítjuk vigyázva ne égjen oda. Annyi húsalaplével öntjük, fel ami éppen csak ellepi, majd sózzuk, borsozzuk. Kb. 10-15 percig főzzük, míg meg nem puhul a burgonya és a brokkoli, majd hozzáöntjük a 2 dl tejet ízesítjük a szerecsendióval és a zúzott fokhagymával, majd felforraljuk az egészet. A levest botmixerrel pépesítjük és még visszatesszük egyet rottyani. Tálaláskor levesgyöngyöt vagy pirított kenyérkockát teszünk a tetejére.

Tipp: tehetünk bele reszelt sajtot is illetve tej helyett készíthetjük tejszínnel is. Tetejét díszíthetjük pár kis méretű párolt brokkolirózsával is.

brokkolikremleves.jpg

 

Csontleves

Akkor szoktam csontlevest csinálni, ha csontos tarját veszek, nagyon sok idő míg elkészül, de nagyon finom a végeredmény.

Hozzávalók: 1 kg marhacsont (lehet sertés is) 3 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyem gyökér, 1 kis darab karalábé, 1 darabka zeller, 1 kis fej vöröshagyma, 2 gerzd fokhagyma, só, bors, szerecsendió.

A csontot vágjuk kisebb darabokra mossuk le, majd tegyük egy nagy fazékba, öntsük le 2 liter hideg vízzel, adjunk hozzá sót, szemesborsot, a meghámozott, felaprított zöldségeket és tegyük fel fedő alatt kis lángon főni. Ha a zöldségek megfőttek szedjük ki és tegyük félre kevés leszűrt lében. A levest főzzük még 1-1,5 órán át kis lángon.  Ha kész, várjuk meg míg kicsit ülepedik és a felesleges zsírt szedjük le egy evőkanállal a tetejéről. Egy sűrű szitán vagy konyharuhán merőkanalanként szűrjük át az egész levest, majd tegyük bele a korábban kiszedett zöldségeket.

Tipp: gazdagíthatjuk kifőtt tésztával is: cérnametélttel vagy eperlevéllel.

csontleves.jpg

 

Csülkös bableves

Na ez a leves az ami bográcsban elkészítve, jó társaságban elfogyasztva az igazi. De jobb híján készülhet a tűzhelyen is, akkor is nagyon finom lesz.

Hozzávalók: 25 dkg tarkabab, 1 szál fehérrépa, 2 szál sárgarépa, 4 gerezd fokhagyma, 1 kis fej vöröshagyma, 50 dkg füstölt sertéscsülök, olaj, 1 tojás, liszt, 3  babérlevél, fekete bors, só, 1 kk pirospaprika, tejföl.

A száraz babot és a csülköt előző este beáztatjuk hideg vízben. Másnap a csontról levágjuk a húst, felkockázzuk és a csonttal együtt visszatesszük abba a vízbe amiben ázott és kis lángon félpuhára főzzük. Ekkor beleöntjük a babot és mikor a bab félig megpuhult hozzáadjuk a megpucolt vöröshagymát és a pucolt, karikákra vágott sárga- és fehérrépát is.
Míg fő a leves, elkészítjük a csipetkét. A tojást feltörjük, villával felverjük, csipet sót tesszük bele és hozzáadunk annyi vizet, hogy kemény tésztát kapjunk, amit belecsipkedünk a levesbe vagy akár bele is szaggathatjuk nokedli szaggatóval. Majd beletesszük a babérleveleket és a megpucolt zúzott fokhagymagerezdeket is.
Közben elkészítjük a rántás. Kb. 2-3 evőkanál olajat felforrósítunk, beleszórunk 3 evőkanál lisztet és világosra pirítjuk,  majd lehúzzuk a tűzről és belekeverjük a kávéskanálnyi pirospaprikát. Felöntjük hideg vízzel, csomómentesre keverjük és végül belekeverjük a lobogó levesbe. Kenyeret adunk mellé és tejföllel tálaljuk. Ízlés szerint tehetünk bele csípős paprikát is.

Tipp: ha nagyon sósnak érezzük a csülköt, akkor öntsük le róla a fél vagy teljes főzőlevet és tiszta vízzel tegyük fel főni újra. A sós főzőlevet felhasználhatjuk más levesek pl. krémlevesekhez. Én le szoktam fagyasztani.

csulkos_bableves.jpg

 

Gombakrémleves

Én a tartalmas leveseket szeretem, így nálam a krémlevesek nem rúgnak labdába. De azért itt is van kivétel, ez a gombakrémleves. Persze annak is köszönhető, hogy imádom a gombát minden módon, így a leves se kivétel. Akkor szoktam általában csinálni, ha rántott gombát készítek, mert akkor az összes tönk megmarad, és ebbe a levesbe meg jó az is.

Hozzávalók: kb. 30 dkg gomba(tönk), 1 kisebb fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, tej, 1 evőkanál margarin, liszt, 1 liter húsalaplé, só, bors, kakukkfű, borsikafű, pirospaprika, levesgyöngy vagy pirított kenyérkocka.

A margarint a lábosban felforrósítjuk, belerakjuk az apróra vágott hagymát, fokhagymát, pirospaprikát majd a felszeletelt gombát. Fedő alatt kicsit megpároljuk, majd beleteszünk 1 evőkanál lisztet és megpirítjuk. Utána felöntjük a húsalappal, ha kevés lenne akkor pótoljuk 1-2 dl tejjel és puhára főzzük. Majd az egészet botmixerrel pépesítjük és még visszatesszük pár percre főni. Teszünk bele sót, borsot, kakukkfűvet, borsikafűvet. Tálaláskor levesgyöngyöt vagy pirított kenyérkockát teszünk a tetejére.

Tipp: tehetünk bele reszelt sajtot vagy pár szelet pirított gombát is vagy díszíthetjük apróra vágott petrezselyemzölddel.

gombakremleves.jpg

 

Húsleves grízgaluskával

A húsleves az egyik legegyszerűbben elkészíthető leves, mi is nagyon szeretjük főleg amikor hidegebbre fordul az idő, nincs jobb egy tányér forró húslevesnél. Persze ahány ház annyi recept, mindenkinek megvan a maga titkos húsleves receptje. Íme az enyém.

Hozzávalók: 1-1,5 kg bontott csirke, 3-4 szál sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 darab zeller (vagy 1 szál zeller zöld) 1 darab karalábé, 1 kisebb fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 kisebb krumpli, 10 dkg pucolt zöldborsó, só, pár szem egész bors,  őrölt szerecsendió, apróra vágott petrezselyem, 1 tojás, búzadara, vega-mix.

Az előkészített, megmosott csirkét kisebb darabokra vágjuk és hideg vízben, kis sóval, borssal feltesszük főni. (Én a combokat  és a fél mellet nem teszem bele, azt  félreteszem más ételekhez:) Ha felforrt leszedhetjük a habját (én nem szoktam) és tegyük bele a megpucolt fokhagyma gerezdeket is és kis lángon főzzük, míg félig megpuhult a hús (kb. 40 perc).
Ekkor tegyük bele a megtisztított és hosszában feldarabolt sárga és fehérrépát, egy darab karalábét és zellert, a megpucolt krumplit, a zöldborsót és ízesítsük egy kis szerecsendióval, ha kell még sózzuk. (Andris sok májjal szereti a levest, azt is ekkor teszem bele). Fedő alatt takarékon főzzük tovább még 10-15 percet. Míg fő a leves elkészítjük a grízgaluskát.
Egy tojást verjük fel, sózzuk és adjunk hozzá annyi búzadarát amennyit felvesz. Tehetünk bele apróra vágott petrezselyemzöldet vagy vega-mixet is. Hagyjuk 5-10 percet állni, majd evőkanállal szaggassuk bele a levesbe. Pár percig még lassú tűzön főzzük, hogy a gombócok is megdagadjanak és megpuhuljanak.
Amikor a hús teljesen puhára főtt, vegyük ki a levesből és csontozzuk ki, majd vágjuk csíkokra vagy kisebb darabokra és tegyük vissza a levesbe. Ha gondoljuk le is szűrhetjük a levest.

Tipp: a végén megszórhatjuk frissen apróra vágott petrezselyemzölddel. A maradék húslevest felhasználhatjuk később alaplének például krémlevesekhez.
Ha külön tálaljuk a húst a leveshez, akkor ne csontozzuk ki és vágjuk fel, csak csepegtessük le, tegyük ki egy levesestálra és mustárral vagy reszelt tormával kínáljuk.

husleves.jpg

 

Sajtleves

Na ez az a leves ami 5 perc alatt elkészül és garantált siker! Akkor szoktam bevetni, ha a hűtőben fellelhető sajtok már nem a legfrissebbek, de erre a célra még tökéletesen megfelelnek vagy ha gyorsan kell valami levest csinálnom.

Hozzávalók: 1 evőkanál margarin, 1 evőkanál liszt, 1 tojás, 1 kis pohár tejföl, 10-15 dkg sajt (trappista és /vagy füstölt sajt), 1-2 gerezd fokhagyma, őrölt fehérbors, őrölt szerecsendió, só.

A margarint felolvasztjuk, a lisztet a margarinon világosra pirítjuk, majd felöntjük vízzel és folyamatos kevergetés mellett felforraljuk. A megtisztított fokhagymát összezúzzuk és a levesbe dobjuk, ha már forr. Megborsozzuk, sózzuk és az őrölt szerecsendiót is hozzáadjuk. Ha felforrt a leves, a tejfölben kikevert tojássárgáját is hozzáadjuk és elkeverjük. A sajtot lereszeljük, tálkákba tesszük és ráöntjük a levest.

Tipp: gazdagíthatjuk még levesgyönggyel vagy apróra vágott pirítóskockákkal.

sajtleves.jpg

 

Spárgakrémleves pirított fenyőmaggal

Szerencsére az elmúlt években divatba jött megint a spárga, könnyű elkészíteni, finom és nem utolsó sorban igen gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban. Egyik kedvencem a következő krémleves, amit egy kis pirított fenyőmaggal bolondítok meg a végén.

Hozzávalók: egy csomag zöld spárga (50 dkg), 5 dkg margarin, 2 dl tejszín, 1 fej vöröshagyma, 5 dl víz,  só, cukor, őrölt fehér bors, pár gerezd fokhagyma, 2-3 evőkanál fenyőmag.

A zöld spárgát zöldséghámozóval hámozzuk meg vékonyan, az alsó fás részét vágjuk le és vágjuk ujjnyi darabokra. A vöröshagymát pucoljuk meg és vágjuk félbe, majd szeletekre.
A margarinon dinszteltjük meg a hagymát, majd tegyük bele a feldarabolt spárgát. Öntsük fel fél liter vízzel tegyünk bele egy kávéskanál sót és cukrot, fehér borsot, pár gerezd zúzott fokhagymát. A spárga kb. 15 perc alatt megpuhul,  utána turmixoljuk le, s tegyük vissza a tűzhelyre. Öntsük hozzá a 2 dl tejszínt  és főzzük még néhány percig míg kicsit besűrűsödik. Míg a spárga fő, addig egy száraz serpenyőben aranybarnára pirítsuk meg a fenyőmagot, s ezzel szórjuk meg a kész tálkákba szedett levest.

Tipp: Ha a spárga tövén friss a vágás vagy ha megnyomjuk és levet ereszt akkor biztos, hogy friss a spárga. Ha nem használjuk fel még aznap, akkor hűtőben pár napig eláll, de érdemes nedves konyharuhába tekerni, hogy ne száradjon ki.

sparga_kremleves.jpg

Tárkonyos raguleves

Ezt a levest Gyufa barátommal ettem először jó tíz évvel ezelőtt, mikor fáradtan és éhesen betértünk egy balatonkenesei étterembe. Az étteremnek ez volt az egyik specialitása; pikáns tárkonyos raguleves cipóban tálalva, máig tartó szerelem volt az első kanál után. Azóta persze már nagyon sok étteremben helyett kapott az étlapon, de nem egy ördöngösség az elkészítése otthon se, még akár cipóban is tálalhatjuk.

Hozzávalók: kb. 40 dkg pulykamell filé, 3 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 1 kisebb karalábé, 1 közepes fej vöröshagyma, 20 dkg gomba, 20 dkg zöldborsó, 3 szem kisebb krumpli, olaj, 1/2 liter tej, 1 evőkanál tárkony, 1 kávéskanál petrezselyemzöld, 1 citrom, 1 tojás, liszt, pirospaprika, só, bors.

A húst megmossuk és apró kockákra vágjuk. Egy nagy fazékban felforrósítjuk az olajat beletesszük a kockákra vágott húst, sózzuk, borsozzuk és kicsit megpirítjuk.
A zöldségeket (hagyma, sárga- és fehérrépa, gomba, krumpli) megpucoljuk, felkockázzuk és a húshoz adjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje az egészet. Hozzáadjuk az apróra vágott tárkonyt, ha kell még sózzuk és fedő alatt kis lángon addig főzzük, míg a hús is megpuhul. Amikor már majdnem puha a hús, akkor hozzáöntjük a tejet és  beletesszük a zöldborsót is.
Rántást készítünk kis pirospaprikával és ezt is a leveshez adjuk. Majd újra felforraljuk és beleszaggatjuk a csipetkét (1 felvert tojás, csipet só és amennyi lisztet felvesz). Végezetül kifacsarjuk egy citrom levét és hozzákeverjük a leveshez. Tehetünk még bele egy kis tárkonyt és apróra vágott petrezselyemzöldet is.

Tipp: Legfinomabb, ha cipóban citromkarikával tálaljuk, de enélkül is igazi való leves.

tarkonyos_raguleves.jpg

Tavaszi zöldborsóleves

Májusban ha piacolunk mindig keresem a van-e már friss cukorborsó, mert abból a legfinomabb a tavaszi zöldborsóleves friss zöldségekkel és persze újkrumplival.  Gondolva az ínséges téli időkre persze mindig fagyasztok le belőle pár zacsival, hogy ne csak tavasszal élvezzük a zöldborsó ízét.

Hozzávalók: kb. fél kg pucolt zöldborsó, 2 db sárgarépa, 1 szál zellerlevél vagy egy kis darab zellergumó, 1 kisebb vékony fehérrépa, 1 kis fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 5 szem újburgonya, 1 tojás, liszt, olaj, só, bors, borsikafű, kakkukfű, petrezselyemzöld.

A zöldborsót, a megpucolt és karikára vágott sárgarépát és fehérrépát, a kockára vágott krumplit, a vöröshagymát és a zelleszárat beletesszük egy fazékba  és felengedjük 2-3 liter vízzel majd sóval, borssal, borsikafűvel ízesítjük.  Fedő alatt kb. 20 percig főzzük, míg a zöldségek majdnem puhák már, ekkor  beletesszük a zúzott fokhagyma gerezdeket is. A forrásban lévő levesbe beleszaggatjuk a galuskát (ami 1 egész tojásból, lisztből, pici sóból és apróra vágott petrezselyemzöldből áll) majd végül kevés világos rántást készítünk (olajon világosra pirítjuk a lisztet, majd levéve a tűzről belekeverjük a pirospaprikát is felengedjük hideg vízzel) és berántjuk vele a levest.

Tipp: frissen vágott petrezselyemzölddel tálaljuk illetve tehetünk bele tejfölt is.

zoldborso_leves.jpg

 

 

Tojásleves

Ha nem lapul a hűtő alján semmilyen zöldség, akkor biztos ezt a levest készítem el, hiszen tojás mindig van a háznál a többi összetevőről nem is beszélve.

Hozzávalók: 1 kisebb fej vöröshagyma, 4 tojás, 3 gerezd fokhagyma, olaj,  1 evőkanál liszt, só, bors, pirospaprika, ecet, őrölt köménymag.

Az olajat felforrósítjuk, belerakjuk a finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát, fedő alatt megpároljuk. Ha a hagyma már üveges, beleteszünk 1 evőkanál lisztet és megpirítjuk. Utána hozzátesszük a pirospaprikát és felöntjük kb. 1 liter vízzel, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint és felforraljuk. Mikor forr belefújjuk a tojásokat egyenként, majd 1-2 perc múlva megkeverjük, hogy ne tapadjon az edény aljára, takarékon még pár percig főzzük.
Mivel én nem szeretem se az ecetet, se a köménymagot, ezért nem szoktam bele tenni , de a tetejét mindig megszórom frissen aprított petrezselyemzölddel:) Andris szerint a tojásleves csak savanyún az igazi, meg ha van benne köménymag is, úgyhogy Ő mindig tesz a saját tányérjába.

Tipp: ecet helyett tehetünk bele citromot is.

tojasleves.jpg

 

Hamarosan további levesek receptje:

  • görög gyümölcsleves
  • gulyásleves
  • hagymaleves
  • krumplileves
  • meggyleves
  • paradicsomleves

Név:
E-Mail cím:
Komment:


Nincs komment!

 

ugrás a lap tetejére