LaySoft oldala

 

 

 

Gombás rigate

Káposztás cvekedli

Kenyér recept

Krumplis pogácsa

Krumplis tészta

Milánói spaghetti

Pizza

Sajtos rúd

Spaghetti carbonara

Tepsis spenótos penne

Tojásos nokedli

Töki pompos

Töltött zsemle

 

Gombás rigate

Imádom a gombás ételeket; ezt is szeretem, mert kb. 15 perc alatt tálalásra kész.

Hozzávalók: 30 dkg penne rigate, 25 dkg csiperke gomba, 1 kis fej vöröshagyma, 2 dl főzőtejszín, 3 evőkanál margarin, só, őrölt szerecsendió, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, petrezselyem zöld, 5 dkg parmezán sajt vagy füstölt Anikó sajt.

Egy lábosba feltesszük a tésztának a vizet forrni. Ha forr teszünk bele egy kávéskanál sót majd mehet bele a tészta is és kb. 10 perc alatt "al dentére" főzzük . Míg a tészta fő egy másik lábosba a vajon megpároljuk az apróra vágott hagymát, beletesszük a meghámozott, szeletekre vágott gombát, sózzuk, borsozzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Ha a gomba már félig megpuhult, beletesszük a zúzott fokhagymát, az őrölt szerecsendiót és felöntjük a tejszínnel.
Pár percig még kis lángon fedő nélkül főzzük, hogy az ízek összeérjenek. Ha szükséges egy kis liszttel sűríthetjük. Ha a tészta kész, lecsöpögtetjük és összekeverjük a gombás szósszal, majd hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet és parmezánt szórunk a tetejére.

Tipp: parmezán sajttal az igazi, de ha füstölt Anikó sajtot reszelünk rá akkor se fog minket senki megszólni :)

gombaszoszos_rigate.jpg

 

Káposztás cvekedli

Vagy magyarosan káposztás tészta, ki hogy hívja és ki hogyan eszi; van aki sok borssal és van aki cukorral. Töredelmesen bevallom én cukrosan szeretem, Andris meg férfiasan sok borssal. Egyszerű, de nagyszerű étel, ha túl vagyunk balesetmentesen  a reszelésen már nyert ügyünk van.

Hozzávalók: 1 kisebb fej fehér káposzta (70-80 dkg), 35 dkg fodros kockatészta, 2 evőkanál zsír, só, frissen őrölt bors, 1 evőkanál cukor.

A káposzta külső leveleit,  ha kell leszedjük, majd megmossuk,  negyedbe vágjuk és kivágjuk a torzsáját. A nagy lyukú reszelőn lereszeljük, majd besózzuk és pár percig állni hagyjuk. A felolvasztott zsírban az 1 evőkanál cukort aranysárgára pirítjuk majd hozzáadjuk a kicsavart káposztát. Ízlés szerint sóval, őrölt borssal fűszerezzük és folyamatos keverés mellett jól lepirítjuk.  Míg a káposzta pirul közben a tésztát lobogó vízben 7-8 perc alatt kifőzzük és leszűrjük. A kész tésztát belekeverjük a káposztába és kicsit összesütjük.

Tipp: a cukor csak azért kell bele, hogy szépen megpiruljon a káposzta,  ha tesszük bele sót és borsot, nem fogjuk érezni benne a cukrot.

kaposztas_teszta.jpg

 

75 dkg-os alap kenyér recept kenyérsütőgéphez:

Kb. 5 éve sütünk házilag kenyeret, akkor kaptam Andristól a kenyérsütőt, amit azóta is nyúzok. Szegény gép már elég megfáradt darab, hiszen több száz kenyeret sütöttem már benne, de még bírja a strapát. Több okból is sütünk; egyrészt szeretem tudni, hogy amit megeszem miből készül másrészt olcsóbb, mintha megvenném a boltban. Meg van abban valami régi idők hangulata, ahogy sül a kenyér és érzed az illatát. Nem vagyok nagy kenyér fogyasztó de a langyos kenyér megkenve vajjal, na az valami isteni.

Hozzávalók: 1 evőkanál olaj, 3 dl víz, 2,5 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál só, 1 evőkanál ecet, 0,5 kg finomliszt.

A sütőedényben a lapátra öntsünk 1 evőkanál olajat, töltsünk bele 3 dl langyos vizet morzsoljunk bele 2,5 dkg friss élesztőt.
Tegyünk bele 1 evőkanál cukrot, 1 evőkanál sót és 1 evőkanál ecetet.
Szitáljunk bele 0,5 kg Pannon fehér búza kenyérlisztet (BL 80) vagy bármilyen finom liszt is jó helyette.
Sütés: 1 program (normál), kenyérhéj szín: világos. Többit a gép elvégzi.

Tipp: az első alkalommal ne tegyünk bele magokat. Ha meg vagyunk elégedve a minőséggel jöhetnek az ízesített kenyerek:

  • kefires vagy joghurtos kenyér ilyenkor a vízből csak 1,5-2 dl kell és egy pohár azaz 150 ml kefír vagy joghurt
  • sajtos kenyér tegyünk bele mikor csipog a gép 10 dkg reszelt sajtot (füstölt sajttal a legfinomabb)
  • magos kenyér 2-3 evőkanál magot tegyünk bele, lehet szezám- ,len- , napraforgó- és tökmag is
  • fűszeres kenyér: köménymagos vagy fokhagymás
  • krumplis kenyér

kenyer.jpg

Krumplis pogácsa

Nagyon finom, de időigényes ez a pogácsa. Ezért ha rászánom magam, mindig nagyobb adagban készítem el és egy részét lefagyasztom a mélyhűtőben. Így legközelebb csak ki kell engedni, nyújtani, szaggatni, megsütni és kész is.

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 40 dkg krumpli, 25 dkg margarin, 2 tojás, tejföl, 1 dkg élesztő, 1 dl tej, 1 kávéskanálnyi só, cukor.

1 dl langyos tejbe belemorzsoljuk az élesztőt, teszünk bele egy pici cukor és sót és megkelesztjük. A burgonyát megpucoljuk, kockákra vágjuk és megfőzzük, majd burgonyanyomóval áttörjük. A lisztet elmorzsoljuk a margarinnal, hozzáadjuk az áttört burgonyát, a tojássárgákat, a kávéskanálnyi sót, végül annyi tejfölt, hogy jól gyúrható, félkemény tésztát kapjunk.
Jól összegyúrjuk majd cipót formálunk belőle és konyharuhával letakarva 1/2 órát a hűtőben pihentetjük. A hűtőből kivéve lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, kétszer félbe hajtjuk, ismét kinyújtjuk majd újra összehajtjuk végül 10 percet állni hagyjuk.
A hajtogatást 3 alkalommal, 10 perces időközönként megismételjük. Az utolsó hajtogatásnál a tésztát kétujjnyi vastagságúra nyújtjuk és pogácsaszaggatóval kiszúrjuk.
Sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk, megkenjük tojásfehérjével a pogácsák tetejét és előmelegített, forró sütőben kb. 20-25 percig 200 fokon sütjük.

Tipp: tetejére szórhatunk reszelt sajtot, mákot vagy lenmagot is mielőtt betoljuk a sütőbe.

krumplis_pogi1.jpg

 

Krumplis tészta

Andris egyik nagy kedvence ez az egyszerűen elkészíthető étel, szerinte úgy a legfinomabb, ha jó ropogós.

Hozzávalók: 3 nagyobb krumpli, 4 marék kockatészta, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg zsírszalonna, 2 evőkanál zsír, só, bors, pirospaprika.

A krumplit meghámozzuk, apró kockára vágva sós vízben feltesszük főni. Ha megpuhult, leszűrjük. Közben kifőzzük a tésztát előírás szerint. Ha kész, öblítsük le hideg vízzel, csepegtessük le és keverjünk bele egy kis olajat vagy zsírt, hogy ne ragadjon össze. A  szalonnát összevágjuk és zsírjára pirítjuk egy serpenyőben, utána beletesszük a kockára vágott hagymát és  üvegesre pirítjuk. Beleszórjuk a pirospaprikát majd hozzátesszük az összetört krumplit és a kifőtt tésztát. Alaposan összekeverjük, sózzuk, megborsozzuk,  tehetünk bele egy kis majorannát, fokhagymát, rozmaringot is. Ha nagyon száraznak tűnik, adjunk hozzá még egy kis zsírt. Ha ropogósan szeretjük, akkor tovább pirítsuk a serpenyőben.

Tipp: ha szeretjük az erőset, készíthetjük csípős pirospaprikával is.

krumplis_teszta.jpg

 

Milánói spaghetti

Az olaszok valószínűleg egy "mamma mia" kíséretében sokkot kapnának, ha látnák mit eszünk mi milánói spaghetti néven, nem beszélve a parmezánt helyettesítő trappista sajtról amivel meghintjük a szószt, de bevallom nekem ez is ízlik.

Hozzávalók: 30 dkg spaghetti, 25 dkg gomba, 10 dkg füstölt zsírszalonna, 1 közepes fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 dl paradicsompüré, 10 dkg reszelt sajt, só, bors, majoránna, kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, oregano, cukor.

A hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk. A szalonnát is kockákra vágjuk és zsírjára sütjük, majd beletesszük a hagymát és üvegesre pirítjuk, végül hozzáadjuk a megpucolt és vékony szeletekre vágott gombát. Megsózzuk, borsozzuk és megpároljuk. Ráöntjük a paradicsompürét és ízlés szerint fűszerezzük (rozmaringgal, majoránnával, bazsalikommal, oregánóval vagy kakukkfűvel, egy kávéskanálnyi cukrot is tehetünk bele) és a zúzott fokhagymát se felejtsük ki. Az egészet összeforraljuk és fedő alatt kis lángon megvárjuk míg kicsit besűrűsödik.
Míg a szósz rotyog, addig a spaghetti tésztát sós vízben kifőzzük "al dente" keménységűre (ez kb. 8-10 perc), leszűrjük és belekeverünk 1-2 kanál olajat, hogy ne ragadjon össze. A tésztát tányérokra szedjük, ráöntjük a szószt és sajtot reszelünk a tetejére.

Tipp: a kész tésztát nem kell leönteni hideg vízzel, csak szűrjük le és öntsünk hozzá 1-2 kanál olajat, forgassuk bele a tésztába így biztos nem fog összeragadni a tészta.

milanoi.jpg

 

Pizza

Szeretem a pizzát, mert a feltétekkel végtelen a variációk száma és így az íze is. Bár nekem még mindig a sonka-gomba páros a kedvencem. Az alábbi recept egy alap pizza tészta és sogu recept, ami utána bármivel lehet kombinálni.

Hozzávalók a tésztához: 40 dkg rétesliszt, 2,5 dkg élesztő, 2,5 dl víz, 1 dl olíva olaj, pizza fűszer, só.

A 2,5 dl langyos vízbe morzsoljuk az élesztőt, csipet cukrot és sót tesszük bele és megkelesztjük. Egy nagy tálba beleszitáljuk a lisztet, hozzáöntjük az élesztőt, az olajat és adunk hozzá egy kis sót és egy fél kávéskanál pizza fűszert (vagy ha nincs akkor oregano, rozmaring, bazsalikom, gyömbér fűszert teszünk bele). Összedolgozzuk és addig gyúrjuk, míg el nem válik az edény falától és egy cipóvá nem áll össze. Kevés lisztet szórva a tál aljára, egy konyharuhával letakarjuk és egy órán át hagyjuk megkelni. Ha jól dolgozott az élesztő, akkor kétszeresére dagadt a tésztánk.

Pizzamártás (sugo):

1 kis fej vöröshagyma, 1,5 dl paradicsompüré, 3 evőkanál olívaolaj, 3 gerezd fokhagyma, só, feketebors, rozmaring, oregano, bazsalikom.

A hagymát megpucoljuk és finomra vágjuk és 3 evőkanál olívaolajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a paradicsompürét, az apróra vágott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és ízlés szerint hozzáadjuk a fűszereket (rozmaring, oregano, bazsalikom). Felforraljuk és addig kevergetjük míg be nem sűrűsödik kicsit a szósz.

A tepsit vékonyan kiolajozzuk (vagy béleljük egy sütőpapírral) erre borítjuk ki az edényből a megkelt tésztát, amit vizes kézzel beleigazítunk a tepsibe, hogy mindenhol ugyanolyan kb. 1-1,5 cm vastag legyen. Majd ráöntjük a pizzaszószt és ezt is egyenletesen elkenjük a tésztán. Utána jöhet rá a feltét, ami lehet szeletelt gomba, sonka, hagyma vagy amit éppen megkívántunk vagy otthon találtunk, majd végül beterítjük a reszelt sajttal is. Előmelegített sütőben, középső rácson, 200-250 C fokon 15-20 percig sütjük.

Tipp: Kelesztésnél én a radiátorra szoktam tenni az edényt, de ha letakarva 20 percre 70 C fokos sütőbe tesszük akkor is szépen megkel a tészta.

pizza.jpg

 

Sajtos rúd

Anno Nagymamim csinált hasonló sajtos rudat, de annak sajnos nem tudtam a receptjét. Nagy örömömre Anyósomtól kaptam ezt a receptet. Ő az Édesanyjától tanulta még, ha lesz egy lányom neki is megtanítom majd  hogyan készül a sajtos rúd. Szeretem mert gyorsan elkészíthető és nagyon finom, Andris egyik kedvenc rágcsája.

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 20 dkg reszelt sajt, 20 dkg margarin, 1 csomag sütőpor, 1 tojássárgája, 1 kávéskanál só.

A lisztet a sütőporral összekeverjük, majd a margarinnal elmorzsoljuk. Belegyúrjuk a reszelt sajtot (pár dekát félreteszünk amit majd a tészta tetejére szórunk) és a sót. Ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, a felvert tojássárgájával megkenjük, majd megszórjuk a reszelt sajttal és egyenlő hosszúságú rudacskákra vágjuk. Sütőben középső rácson 180 fokon kb. 15-20 percet sütjük.

Tipp: ha nehéz a tésztával dolgozni, kevés sertészsírral vagy margarinnal lazíthatjuk.

sajtos_rud.jpg

 

Spaghetti carbonara

Szeretem, mert a látszat ellenére nagyon finom és a leggyorsabban elkészíthető ételek egyike, annyi idő alatt kész míg megfő a spaghetti hozzá.

Hozzávalók: 3 dkg vaj, 20 dkg angolszalonna, 30 dkg spagetti, 3 gerezd fokhagyma, 2 tojás, 5 dkg parmezán sajt, só, bors, szerecsendió.

A tésztát lobogó sós vízben al dentére főzzük. Míg a tészta fő egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat és beletesszük az apróra vágott szalonnát, üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát is.
Egy külön tálban felverjük a két tojást, megborsozzuk majd beleszórjuk a reszelt parmezán sajtot. Ha a tészta megfőtt, leszűrjük és hozzáadjuk a tűzről levett sült szalonnához és végül belekeverjük a nyers tojásmasszát. Alaposan összekeverjük, hogy a tojás bevonja a tésztát és megszórjuk még egy kis reszelt sajttal.
Azonnal fogyasztató, nem kell se sütni, se állni hagyni! (Ha úgy gondoljuk nem elég sós, akkor után sózhatjuk, de elvileg a szalonna és a parmezán sajt elég sós ízt ad neki).

Tipp: Eredetileg a carbonaraban nincs fokhagyma, de szerintem sokkal finomabb így. Természetesen a parmezán sajt helyett tehetünk bele másmilyen sajtot is pl. füstölt Anikó sajtot, igaz így kicsit más lesz az íze, de olcsóbb.

spaghetti_carbonara.jpg

 

Tepsis spenótos penne

Ezt a receptet Keresztmamám menyétől Judittól hallottam és rögtön megtetszett. Szeretem a spenót főzeléket, de így az étel kicsit tartalmasabb és sokkal izgalmasabb tésztával és a sajtokkal megbolondítva. Azóta nálunk is nagy kedvenc lett.

Hozzávalók: 1 liter tej, 450 grammos mirelit spenót, 1/2 csomag penne tészta, 1 vastag nagy szelet kenyér, 2 db 100 grammos tömlős sajt , 15 dkg reszelt sajt, 1 fej vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, só.

Tejben áztassunk 1 szelet kenyeret, míg ez ázik, pucoljunk meg egy nagy fej hagymát, 3-4 gerezd fokhagymát és vágjuk  apróra össze. Az áztatott kenyeret, a hagymákat és a felolvasztott spenótot turmixgépben turmixoljuk össze a maradék tejjel. Tegyük egy lábosba, ízlés szerint só bele és felforraljuk. Utána ha még szükséges beránthatjuk, bár a kenyértől elég sűrű lesz így is.
Ez az alap spenót főzelék.

Ha tésztához készítjük, akkor beleteszünk még 2 tömlős sajtot (én a sparos 100 grammos tömlős sajtot szoktam venni). A penne tésztát sós vízben kifőzzük. Majd a lecsöpögtetett tésztát összekeverjük a kész spenóttal, tetejére reszelt sajtot szórunk.
Sütőben kb. 10-15 percig 180 fokon sütjük, igazából csak annyi kell hogy az ízek összeérjenek és a sajt ropogósra süljön a tetején. Frissen a legjobb, mert másnapra a tészta megszívja magát.

Tipp: spenót helyett lehet bolognai vagy milánói szósszal is készíteni a tésztát.

tepsis_spenotos_penne.jpg


Tojásos nokedli

Igazi tavaszi étel, gyorsan elkészíthető és laktató. Friss fejes salátával az igazi, bár én bármikor megeszem saláta nélkül is.

Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 6 tojás, olaj, 1 dl tejföl, 2 dl víz, petrezselyemzöld, só.

Egy nagy lábasban feltesszük a vizet forralni. Míg a víz forr, a lisztet 1 tojással és kb. 2 dl vízzel, pici sóval összekeverjük, ha kikevertük teszünk bele összeaprított petrezselyemzöldet is.
A lobogó vízbe teszünk egy kicsit sót és egy evőkanál olajat, majd beleszaggatjuk a nokedlitésztát 2-3 menetben. Ha kész lecsöpögtetjük és átszedjük egy teflon lábasba.
A maradék 5 tojást 1 csapott teáskanál sóval és a tejföllel jól felverjük és a nokedlira öntjük. Pár percig sütjük  és  néha megkeverjük, míg a tojás megfelelőre nem sül rajta. Én úgy szeretem, ha kicsit megpirul a nokedli és a tojás is, más úgy ha kicsit szottyos marad a tojás rajta. Friss fejes saláta illik hozzá.

Tipp: Tálaláskor én még megbolondítom egy kis apróra vágott párolt gombával, amit a tetejére teszek.

tojasos_nokedli.jpg

 

Töki pompos

Az igazit kemencében a kenyérsütésből megmaradt tésztából sütötték; laposra nyújtották majd megkenték tejföllel és fokhagymát dugtak bele (sok néven ismerik: kemencés lángos, vakarék). Először a Mesterségek Ünnepén találkoztunk jó pár éve én meg a töki pompos, aztán bevallom el is felejtettem, hogy létezik. Aztán pár hete Krisztiéknél ettünk házi pompost, ami isteni volt.  Azóta én is serényen gyártom vendégeinknek a pompost nagy sikerrel.

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2,5 dkg élesztő, 1 evőkanál olaj, 2-3 darab közepes főtt krumpli, 2 dl víz, 1 kávéskanál só, 1 nagy doboz tejföl, 3-5 gerezd fokhagyma, 2 fej vöröshagyma, 10 dkg angol szalonna, 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg trappista sajt.

A krumplit meghámozva, felkockázva sós vízben megfőzzük. Közben az élesztőt 2 dl langyos vízben csipet sóval és cukorral hagyjuk felfutni. A megfőtt krumplit összetörjük, hozzáadjuk a lisztet, a megfuttatott élesztőt, az evőkanál olajat és a kávéskanál sót,  összedolgozzuk és tésztává gyúrjuk. 1 órát kelesztjük meleg helyen, ha jól dolgoztunk kb. a duplájára nő majd. A kész tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és vizes kézzel belenyújtjuk a tésztát, villával megszurkáljuk, és 180 fokon 10 percig sütjük. Közben a hagymákat megpucoljuk; a fokhagymát apróra vágjuk, a vöröshagymát félbe és vékony szeletekre vágjuk. Felkockázzuk a szalonnákat, lereszeljük a sajtot. A fokhagymát összekeverjük a tejföllel és rákenjük a sütőből kivett tésztára, majd rászórjuk a hagymaszeleteket és a felkockázott szalonnát végül beborítjuk a reszelt sajttal is. Visszatoljuk a sütőbe és 180 fokon még 15-20 percig sütjük. Ha kész kockákra vágjuk, melegen tálaljuk.

Tipp: vöröshagyma helyett készíthetjük lila hagymával is. Tehetünk rá kolbászkarikákat vagy császárszalonnát is.

toki_pompos_2.jpg

 

Töltött zsemle

Ha vendégeket hívunk mindig gondot okoz, hogy csináljam, hogy frissen készüljön az étel, de ne a vendégekkel töltött időből vegye el az étel elkészítése az időt. Ez az egyik kedvenc vendégváróm, előre össze lehet állítani és ha megjöttek a vendégek, csak beteszem a sütőbe és 15 perc alatt kész is.

Hozzávalók: 6 db száraz zsemle, 3/4 kg gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 7 db tojás, 1 pohár tejföl, olaj, 10 dkg reszelt sajt, ízlés szerint pirospaprika, só, bors, kakukkfű, borsikafű, petrezselyem, fokhagyma.

A gombát és a vöröshagymát meghámozzuk, összevágjuk apró kockákra. A hagymát üvegesre pirítjuk egy pici olajon, majd hozzáadjuk a pirospaprikát és beletesszük a felkockázott gombát. Só, bors, kakukkfű, borsikafű ízlés szerint. Fedő alatt puhára pároljuk. Míg a gomba fő, a zsemléket félbe vágjuk, a belsejét kikaparjuk és apróra vágjuk (ha elég szárazak a zsemlék könnyen össze lehet morzsolni).
6 db tojást megfőzzünk, megpucoljuk és tojásszeletelővel összeaprítjuk. Egy nagy tálba átöntjük a megpárolt gombát hozzáadjuk az összevágott főtt tojásokat, az összeaprított zsemlebelet, adunk hozzá 1 nyers tojást, 1 pohár tejfölt és apróra vágott petrezselymet. Ízlés szerint fűszerezzük még sóval, borssal. A kivájt zsömléket tepsibe tesszük és megtöltjük a keverékkel, tetejére reszelt sajtot szórunk.
Sütőben kb. 10-15 percig 180 fokon sütjük, amíg szép piros nem lesz rajta a sajt.

Tipp: gomba helyett lehet pizza sonkával vagy főtt tarjával is elkészíteni.

toltott_zsemle.jpg

 

Hamarosan további receptek:

  • lasagna
  • sztrapacska
  • tészta saláta

Név:
E-Mail cím:
Komment:


Nincs komment!

    ugrás a lap tetejére